Güneş Paneli Temizliği

WinTem

Güneş Paneli Temizliği

Güneş enerjisi; kullanımının son derece kolay, çevre dostu ve temiz enerji olması sebebi ile tercih edilmektedir. Güneş enerjisinden daha fazla yararlanabilmek için rutin temizlikleri yapılması gerekmektedir. Manuel olarak yapılan güneş paneli temizliklerinde zaman, enerji ve maliyet kaybı yaşanmaktadır.

Saf su üreten makinelerimiz ve 20 metreye kadar uzanan fiberglass teleskopik ekipmanlarımız ve fırçalarımız ile temizlik işlemi yapmaktayız. Temizlik esnasında fiberglass ekipmanlarımız ve fırçalarımız sayesinde güneş panel üzerine çıkmadan yerden temizlik yapılmaktadır. Bu sayede panel üzerinde çatlama ve yıpranmalarının önüne geçilmektedir.

Avantajlarımız

 • Saf su üreten makinemiz sayesinde, yüzeylerde tortu maddesi kalmaz. Bu nedenle de güneş ışığını iyi emer.
 • Su iletkenliği az olduğu için, temizlik esnasında yüksek voltaja maruz kalma olasılığı azdır.
 • Saf su kullanıldığı için kurulama gibi işlemlere ihtiyaç duyulmaz.
 • Uzun süre panellerin temiz kalmasını sağlar ve aynı zamanda toz, polen gibi maddelerin panellere yapışmasını engeller.
 • Uzun yıllar ilk günkü gibi yeni kalır ve korozyona uğramaz. Dolayısıyla uzun ömürlü olurlar.
 • Sürekli ve düzenli olarak temizliği yapılan panellerde, diğer panellere göre % 30 daha verimle çalışırlar.
 • Zaman ve su tasarrufu sağlanır.
 • Su olmayan bölgelerde güneş paneli temizlikleri yapılamamaktadır. Depolarımızdan çektiğimiz saf su ile su olmayan bölgelere de rahatlıkla hizmet vermekteyiz.
 • Güneş Enerjisi Paneli Kirlenme Nedenleri

  1- Taşıma su ile yapılan yanlış temizlik neticesinde oluşan kireç izleri.
  2- Ağaçlardan gelen reçine ve organik salgılar.
  3- Stabilize yollardan ve demiryollarından gelen toz ve egzoz gazları.
  4- Kuş ve haşere pislikleri.
  5- Hayvan çiftlikleri, deniz gibi alanlara yakın olan santrallerdeki tuz ve amonyak izleri.
  6- Uygun olmayan ekipman ve personel ile yapılan yanlış uygulamalar neticesinde oluşan kırılmalar, mikro çatlaklar ve yanlış kimyevi neticesi oluşan korozyon.

  Güneş Paneli Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Güneş enerjisi panelleri sayesinde elektrik enerjisi üretilir. Bu yüzden de panellerin temizliği her zaman yüksek gerilime kapılma riskini de beraberinde getirir. Akıma kapılmamak için paneller iletkenliği olmayan deiyonize edilmiş saf suyla temizlenmelidir. Bu sayede iş güvenliği korunabilir.

  Panel temizliği esnasında üzerine basılmamalı ve kesinlikle yürünmemelidir. İnsan vücudunun ağırlığı sebebiyle panel üzerinde küçük çatlaklar oluşabilir. Çatlaklara sızan yağmur suları veya temizlikte kullanılan sıvılar nedeniyle elektrik çarpması başta olmak üzere ciddi boyutlu sorunlar yaşanabilir. Güneş panellerinin toz ve kirden arındırılması için deterjan ve kimyasal içerikli ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.

  Güneş panellerinin bakımı düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır.